Історія

Державне підприємство «Державне Київське конструкторське бюро «Луч» засноване в 1965 році як основний розробник в СРСР автоматизованих систем контролю та діагностики спеціальної авіаційної техніки.

За свою історію підприємством розроблено та передано до виробництва понад 40 типів складних наукомістких виробів, серед яких автоматизовані та автоматичні системи контролю та діагностики авіаційних засобів ураження, блоки електричних рульових приводів, інші системи та агрегати високоточної зброї, а також системи контролю та управління технологічними процесами в промисловості, складна медична техніка та товари народного споживання.

Продукція, розроблена ДП «ДержККБ «Луч», успішно експлуатується як в Україні, так і в багатьох країнах світу.

До основних розробок ДП «ДержККБ «Луч» належать:

1965 р. – розроблені та передані до виробництва рухома позиція попередньої підготовки ППП-3СМ (з розміщенням на шасі автомобіля УАЗ) з ручним керуванням контролю ракет класу «повітря-повітря» та рухома позиція попередньої підготовки до застосування ППП-3САМ з автоматичною системою контролю ракет, як базова для створення наступних автоматичних систем контролю ракет ВПС та ВМФ.

1965-1969 рр. – створена та впроваджена в експлуатацію система автоматичного контролю САК-46 для контролю авіаційних ракет. Вказані розробки визнані Державними комісіями першими в Радянському Союзі автоматичними системами контролю.

1968-1972 рр. – розроблений та переданий до виробництва комплекс «Ингул» (з розміщенням на шасі автомобіля ГАЗ-66) для підготовки до застосування та технічного обслуговування 9 типів авіаційних ракет.

1968-1977 рр. – розроблені та передані до виробництва автоматичні контрольно-випробувальні пересувні станції:

- АКИПС-125 для контролю підводних ракет; 
- АКИПС-4У для контролю протичовнових ракет;
- АКИПС-4У1 для контролю торпед.

1969-1977 рр. – розроблений та переданий до виробництва комплекс «Трубеж» для підготовки до застосування та технічного обслуговування 12 типів авіаційних ракет.

1975-1977 рр. – створений реєстратор поточної інформації РИУ для літаків.

1977-1980 рр. – розроблені та передані до виробництва комплекси «Ингул-А» та «Трубеж-А» з використанням модульного (контейнерного) принципу побудови апаратури для підготовки та контролю 26 типів ракет та коригованих авіаційних бомб («Ингул-А»), 18 типів ракет («Трубеж-А»).

1978-1989 рр. – розроблені та впроваджені у виробництво автоматичні контрольно-випробувальні рухомі станції АКИПС-1 та АКИПС-3.2 для контролю авіаційних протичовнових ракет.

Всі перераховані станції були прийняті на озброєння Збройних Сил Радянського Союзу та ряду іноземних країн.

1981-1983 рр. – замість комплексів «Ингул» та «Трубеж», що були в експлуатації, розроблений та переданий у виробництво багатофункціональний агрегатний комплекс «Гурт», який забезпечує підготовку більш ніж 40 типів ракет та їх різних модифікацій.

Крім розробки нових зразків, ДП «ДержККБ «Луч» активно займається модернізацією та продовженням ресурсу існуючої техніки.

Відповідними спільними рішеннями міністерств України ДП «ДержККБ «Луч» призначене Головним підприємством України по проведенню координації робіт з продовження зазначених ресурсу та терміну служби авіаційних, зенітних ракет, мінно-торпедної зброї, комплексів «Ингул» та «Гурт», а також станцій АКИПС.

З 1979 р. ДП «ДержККБ «Луч» розробляє та виготовляє блоки слідкуючих електричних рульових приводів систем керування авіаційних, зенітних ракет та торпед. Розроблено більше десяти рульових відсіків з електричними приводами для виробів різних класів, які за своїми характеристиками не поступаються найкращим світовим аналогам.

Так, наприклад, в 1986 р. був створений блок слідкуючих електричних рульових приводів для авіаційної ракети з решітчастими рулями класу «повітря-повітря» Р-77. На базі створених в Україні за минуле десятиріччя компактних безколекторних електродвигунів ДП «ДержККБ «Луч» розроблений та виготовляється ряд малогабаритних блоків слідкуючих електричних рульових приводів для керованих танкових ракет. Приводи входять до складу цифрових систем управління, що розроблені та виготовляються ДП «ДержККБ «Луч», які забезпечують точне наведення снарядів і ракет. Вони забезпечують високі характеристики щодо точності, мають підвищену перешкодозахищеність та витримують перевантаження, які виникають під час стрільби з гармат.

З 2002 р. ДП «ДержККБ «Луч» постачає (замість комплексу «Гурт») комплекс «Гурт-M», який забезпечує:

- контроль та підготовку до застосування більше 50 різних модифікацій авіаційних ракет і коригованих авіаційних бомб;
- вихідний контроль ракет на заводах-виробниках;
- діагностування несправностей під час ремонту ракет;
- прогнозування технічного стану ракет при продовженні їхнього терміну служби.

Сьогодні ДП «ДержККБ «Луч» є Головним підприємством з розробки принципово нової для України спеціальної військової техніки. Затверджена розроблена ДП «ДержККБ «Луч» комплексна програма зі створення названої техніки, яка передбачає участь понад 30 підприємств України. Вироби, що розробляються згідно цієї програми включені в розряд пріоритетних.

Серед продукції хотілося б окремо виділити такі:

- перевізний протитанковий ракетний комплекс «Бар’єр», який встановлюється на башті бойової машини типу БМП (БТР), та його вертолітна версія «Бар’єр-В»;
- переносний протитанковий ракетний комплекс «Скіф»;
- постріли з протитанковими керованими ракетами «Стугна» та «Комбат», призначених для стрільби з гармати МТ-12 чи танків різних модифікацій;
- некеровані та кориговані авіаційні ракети для озброєння різних типів літаків та вертольотів.

Наряду зі створенням нових зразків військової техніки, використовуючи накопичений досвід та передові технології, в ДП «ДержККБ «Луч» розроблено цілий ряд виробів медичної техніки, побутових приладів та пристроїв, більше 20 видів товарів народного споживання.

Спеціалістами ДП «ДержККБ «Луч» захищено 2 докторські та 26 кандидатських дисертацій, надруковано більш 1000 наукових статей, одержано більше 300 авторських свідоцтв та патентів на винаходи.

За досягнуті успіхи в створенні нових зразків техніки більше 100 робітників підприємства нагороджені орденами, медалями, іншими почесними нагородами.

Декілька із розробок ДП «ДержККБ «Луч» удостоєні Державної премії України у галузі науки та техніки.

 

СЛАВА УКРАЇНІ!